Všetko, čo je dobre vedieť o vode a pitnom režime

napísala Ali

Na úvod začnem zopár faktami.

Za život vypije každý človek v priemere až 40.000 litrov vody. Žiadne chudnutie nefunguje, ak neprijímame dostatočne množstvo vody. S každým poklesom vody o 1% si spomaľujeme metabolizmus o 10%. Voda je nevyhnutná pre fungovanie obličiek. Pokiaľ máme nedostatok vody v tele, pečeň nepremieňa uložený tuk z potravy na energiu, ale je nútená suplovať úlohu obličiek a tým sa metabolizmus tukov spomaľuje. Nedostatočný príjem vody môže viesť k prejedaniu, pretože pocit hladu môže byť spôsobený dehydratáciou.  Pri dostatočnom množstve vody v organizme dochádza k bezproblémovému tráveniu a k maximálnemu využitiu všetkých živín získaných zo stravy.  Správny pitný režim vyplavuje odpadové látky z tela von, zrýchľuje metabolizmus a dodáva pocit sýtosti.

Hlavnou zásadou pri dodržiavaní pitného režimu je príjem vody v množstve, ktoré zabezpečí homeostázu v
organizme pri rôznych vnútorných a vonkajších podmienkach (vek, pohlavie, zdravotný stav, zloženie a
množstvo tuhej potravy, fyzická aktivita, teplota okolia, vlhkosť vzduchu, prúdenie a.i.).  Príjem vody by mal hradiť aj jej straty močom, potením, dýchaním.  Mal by zohľadniť tvorbu vody v metabolických procesoch, príjem vody vo forme tekutín a vody prijatej v skonzumovanej potrave.

Pitný režim poznajú dve skupiny ľudí. Tí dehydrovaný a ľudia, ktorí pijú priveľa a zbytočne zaťažujú obličky.

Pitný režim

Pitný režim

Tak teda KOĽKO piť? ČO piť ? KEDY piť ? 

35 (40) ml na 1 kg telesnej hmotnosti
Príklad :
58 kg x 35 ml = 2,1 litra tekutín denne

Ak má človek nadváhu, počítame s optimálnou tabuľkovou hmotnosťou a za každých 11 kg
naviac pripočítame k doporučenému množstvu tekutiny 0,25.

Pomer príjmu tekutín z nápojov a skonzumovanej potravy sa udáva 2 : 1, tzn. že napr. 70kg jedinec by mal denne prijať 2,5 – 3 litrov tekutín, z toho vo forme nápojov cca 1,5 -2 litre, zvyšok v konzumovaných jedlách.

Odporúčam sledovať farbu moču – mal by byť číry alebo ľahko nažltlý. Čím je moč tmavší, tým horšie !

Zvýšené nároky na príjem tekutín majú ľudia pri športe – hlavne v letných mesiacoch, až do 5 litrov,
potrebné pre regeneráciu. Pri dojčení – pre dostatočnú tvorbu mlieka. Pri redukcii hmotnosti – v súlade so zvýšenou fyzickou záťažou. Ľudia, ktorí vykonávajú fyzicky náročnú prácu. A ľudia najmä v lete pri dlhodobom  pobyte na slnku.

Viete o tom, že do pitného režime počítame iba čistú vodu, bylinné čaje, minerálne a pramenité vody ? Ostatné tekutiny (polievky, káva, čierny čaj, mlieko, sladké nápoje) sa do pitného režimu nepočítajú.

Ako si správne vybrať minerálnu vodu ? 

Na každodenné pitie sú vhodné nízko-mineralizované a stredne-mineralizované vody (celková mineralizácia 50 – 1500 mg/l). Je žiaduce jednotlivé druhy vôd striedať (minerálne/z vodovodu). Preferovať tiché vody (prirodzene alebo jemne sýtené). Pri vysokom krvnom tlaku sa neodporúčajú piť vody s vyšším obsahom sodíka ako 150 mg/l
Za optimálny pomer koncentrácie Ca a Mg iónov sa považuje 2 : 1.

Odporúčaná teplota tekutín je 15 – 22 °C. Príliš chladné nápoje spôsobia náhle prekrvenie sliznice úst, hltanu, pažeráka, žalúdka a čriev, v konečnom dôsledku smäd nezahasia, naopak, smäd zvyšujú. Extrémne chladné nápoje dráždia sliznicu žalúdka a môžu byť príčinou zápalu sliznice.

Vodu by sme mali piť priebežne počas dňa a rozumne si jej dávky rozložiť (max. 2 – 3 dcl naraz), ľudský organizmus nemôže piť tekutiny do zásoby. Optimálne by sme mali ráno po prebudení vypiť pohár vlažnej vody (aj možno s citrónom).   2/3 dávky by sme mali  vypiť do 16:00 hod. Po 19/tej hodine by sme mali piť už iba minimálne. Takisto sa nemá piť počas jedla (riedenie žalúdočných štiav a enzýmov),  nie hneď pred ani po jedle (odstup min. pol hodiny).

 

0 komentár
3

Možno dostaneš chuť aj na

Zanechať komentár

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Rozumiem Čítaj ďalej